Süpermarket içinde dikey tarım ile sebze üretimi


Hollanda’nın önde gelen süpermarketlerinden Albert Heijn’in bakımını üstlendiği “Help Yourself” isimli bahçede müşteriler ihtiyaç duydukları otlara taze şekilde ulaşabiliyor.

Hollanda’nın ödüllü süpermarket zinciri Albert Heijn geçtiğimiz günlerde müşterileri için yepyeni bir hizmeti devreye soktu: Müşterilerin doğrudan ulaşım sağlayabildiği ot bahçeleri. Studiomfd isimli bir tasarım ajansı ile ortaklaşa geliştirilen bu bahçe konsepti müşterilere ihtiyaç duydukları otları istedikleri miktarlarda toplamalarına olanak sağlıyor. Otlar ancak yeterince olgunlaştığında ve toplanmaya hazır hale geldiğinde bahçedeki raflarda yerini alıyor. Böylelikle müşteriler otlara doğru zamanda erişebiliyor.

Mağazada aynı zamanda otları topladıktan sonra ellerini yıkamak isteyen müşteriler için bir de lavabo var. Günümüzde artık kentsel tarım ve bahçecilik projeleri her geçen gün biraz daha şehirlerdeki terk edilmiş alanları değerlendirmenin akıllıca yollarını buluyor. Yakın zamanda sizlere tanıttığımız, Rotterdam limanındaki yüzen çiftlik de bunlardan sadece biriydi.

Sizce yeterli yiyeceğin bulunmadığı bölgeler kentsel tarım ve bahçecilik projeleri ile başka ne şekilde desteklenebilirdi?

Kaynak: https://goo.gl/NXgUid

Bu başlığı okuyanlar bunu da okudu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz