Ladybird: Güneş enerjisi ile çalışan ‘Robot Çiftçi’


Ladybird güneş enerjisi ile çalışan bir robot çiftçi. Bitki sıraları boyunca ilerler, yabani otlarla mücadele eder, sensörler sayesinde hastalıkları önceden tespit eder.

Sydney Üniversitesi Robotik Bölümü, sebzeleri tespit edebilen, bitki hastalıklarını izleyen, yabani otlarla mücadele eden aynı zamanda güneş enerjisi ile çalışan Ladybird’i üretti. Ladybird olarak adlandırılan bu robot, verimliliği ve hasat yöntemlerini optimize etmeyi amaçlıyor.

Güneş panelleri ile kaplı robot çiftçi Ladybird, 1 milyon dolarlık bir araştırma projesinin ürünü. Sensörleri ile taradığı tarım arazilerinden veri toplamakla kalmıyor aynı zamanda robot kolları ile yabani otlarla da mücadele edebiliyor. Şimdiye kadar üretilen en karmaşık tarımsal robotlardan biri olma özelliği taşımakta.

Kendi enerjisini üretebilen Ladybird gücünü güneş enerjisinden alıyor. Profesör Salah Sukkarieh bu sistem sayesinde tarım arazilerilerindeki verimliliğin artacağını, uzun süre çalışan insan gücüne ihtiyaç olmadığına dair önemli verilerin elde edileceğini belirtiyor. Profesör Salah Sukkarieh bu çalışmayla 2014 yılında yılın araştırmacısı ödülüne layık görüldü.

Robot çiftçi Ladybird, tarlalarda oluşabilecek böceklenme ve diğer hastalıkları sensörleri sayesinde fark ederek erken müdahalenin yapılması konusunda da büyük pay sahibi olması bekleniyor.

 

Kaynaklar

http://sydney.edu.au/news/84.html?newsstoryid=13686
http://www.sciencealert.com/news/20140107-25792.html

 

Bu başlığı okuyanlar bunu da okudu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz