IKEA, çatı üstü güneş enerjisi sistemlerini kurdu


IKEA, Renton-Washington’da en büyük çatı üstü güneş enerjisi sistemlerini kurdu. Mağazanın 244 bin m2’lik güneş panelleri 3420 panel ile inşa edildi. 1.18 Megawatt (MW) gücünde bir sistemden oluşacak ve 927 ton karbondioksit(CO2) salınımı engellenecek. Ayrıca 187 otomobil ve yıllık 131 ev için enerji sağlanması planlanıyor.

IKEA, yeni mağazasının güneş enerjisi sisteminin geliştirilmesi, tasarımı ve kurulumu için güneş panelleri sistemleri konusunda ABD’de lider konumda bulunan REC Solar‘ı seçti.

IKEA Twin Cities mağazası 2012 yılında proje tamamlandığından en büyük güneş enerjisi panellerine sahipti.

Mağaza müdürü Diedre Goodchild “Güneş panelleri ile sürdürülebilirlik taahhüdümüzü daha da ileriye götürmekten dolayı heyecanlıyız, Washington’ın en büyük güneş panelleri sistemini kurmak birçok insana daha iyi bir günlük yaşam yaratma vizyonumuzu ilerletiyor” dedi.

IKEA, elektrik alım anlaşması ya da güneş enerjisi kiralama yerine tüm enerji sistemlerini bina ve işletme alanlarında işletiyor ve 2020 yılına kadar dünya çapında yenilenebilir enerjiye 2,5 milyar dolar ayırarak güneş enerjisine olan güvenini ve yatırımı güçlendiriyor.

2020 yılına kadar enerji bağımsızı olma hedefiyle uyumlu olan IKEA dünyadaki binalarda 700.000’den fazla güneş paneli kurdu ve 104 tanesi ABD’de olmak üzere 300 rüzgar türbinine sahip.

IKEA’nın St. Louis mağazası Missouri’deki en büyük çatıya monte güneş enerjisi sistemleri. 2015 yılında yapıldı.

Bu başlığı okuyanlar bunu da okudu

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz