Arılara ferahlık. Klimalı kovanlar


Ordu’da Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünce hazırlanan Klimalı Arı Kovanı projesi ile, arılarda kuluçka faaliyetlerinin başladığı dönemde özellikle mevsimsel değişimlerin yarattığı olumsuz etkiler önlenerek, arıların biyolojik sürekliliklerinin sağlanması planlanıyor.

Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, Arıcılık ve arı kovanları hakkında bilgiler verdi. Bal arıları, özellikle bulundukları yörenin iklim şartları ve değişimlerine göre vücut ısılarını belirlemekte. Örneğin, kovanlarda sıcaklık 14 derece ve üstü olduğunda arılar uçmaya başlamakta, 10 derece’nin altına düştüğünde ise üşümeyi önlemek amacıyla salkım oluşturmaktadır. Konak, kovanlarda arıların oluşturduğu salkımlar ile kendilerini korumaya çalıştıklarını, kış salkımı yapsalar dahi sabit bir şekilde durmadıklarını söyledi. Bunun temel sebebi ise ana arının korunabilmesi için kuluçka faaliyetlerinin devam ettirilmesidir. Klimalı arı kovanları ile mevsimsel değişimlere uyum sağlayan kovanlar geliştirilmekte. Bu sayede arıların gereksiz uçması önleniyor ve biyolojik faaliyetlerinin devamı sağlanıyor.

Arıların gelişimi daha hızlı oluyor

Konak, yaptıkları denemelerde normal kovanlara göre klimalı kovanlarda arı gelişimleri 3 kat daha hızlı olmakta, dedi. Proje ile arıların kış mevsimine girerken sönmeleri engelleniyor. Klimalı kovanlar ile iklim değişikliği yaşansa dahi, kovanların içi sıcaklık belirli bir seviyede tutulacak. Bu sayede arıların sağlıkları korunurken, bazı hastalıkların da önlenmesi sağlanacak.

Kaynak: https://goo.gl/sNMsnQ

Bu başlığı okuyanlar bunu da okudu


Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz